Armēnijas stāsts EUR 957

22.09-30.09.2022 EUR 957

Armēnija ir kalnu valsts Dienvidu Kaukāzā starp Melno un Kaspijas jūru. Rietumos tā robežojas ar Turciju, bet ziemeļos ar Gruziju. Armēnija vēsturiski atradās tuvu slavenajam Zīda ceļam, līdz ar to šo apgabalu ir ietekmējušas dažādu valstu kultūras un impērijas gadsimtiem ilgi. Tieši tāpēc Armēnijas kultūrā un arhitektūrā jūtama ietekme no dažādām valstīm.

Sena armēņu leģenda stāsta: “Dievs, radīdams zemi un ūdeņus, stāvējis mūsu kalnu virsotnēs. Pagatavoto maisījumu viņš sijājis caur milzu sietu un tīro, mīksto zemi bēris uz vienu pusi, bet sietā palikušos akmeņus – uz otru, uz tagadējo Armēniju.”

Tomēr šī akmeņainā zeme vilina daudzus tūristus, jo Armēnija ir viena no senākajām valstīm pasaulē, kura pirmo reizi rakstos minēta 521. gadā pirms Kristus dzimšanas Persijas valdnieka Dārija ķīļu rakstos. Pirmā kristīgā valsts pasaulē, kura 301. g. m.ē. pieņēma kristietību par oficiālo valsts reliģiju.

Mūsdienās Armēnijā gandrīz ik uz soļa var atrast baznīcu vai klosteri, kuros vienmēr nepārstāj degt sveces. Šī senā valsts ir slavena ar saviem konjakiem un augļu brendijiem oghī. Armēņu virtuve ir viena no vecākajām Āzijā un pati senākā Aizkaukāzā. Tā ir slavena ar kafiju Šūrca un grilēto gaļu Horavaci.

Armēņu valoda pieder pie Indoeiropiešu valodu saimes, bet tajā pašā laikā armēņu valodas alfabēts ir unikāls. Kā jau minēts Armēnija ir viena no senākajām kristiešu civilizācijām. Jau ceturtajā gadsimtā Armēnijā tika dibināta pirmā baznīca, savukārt vēlākajos gadsimtos baznīcu pārvaldniecība bija zem bizantiešu, persiešu, mongoļu un turku kontroles.

Armēnijas ainavā dominē kalni, kurus šķērso straujas upes. Šīs zemes simbols – Arata kalns ir reģiona augstākā virsotne (5135 metri virs jūras līmeņa). Bībelē teikts, ka tieši pie Arata kalna pēc Lielajiem plūdiem piestāja Noasa kuģis un tieši no turienes nāk mūsu civilizācija.

Armēnijas galvaspilsēta ir Everāna, ka ir viena no vecākajām pilsētām pasaulē. Tiek uzskatīts, ka tā ir dibināta 782 g. p.m.ē. Tieši šajā laikā tika uzcelts Erebuni cietoksnis. Pilsētas laukumā atrodas bulvāris, kur 1968. gadā ierīkoja 2750 nelielas strūklakas, kas simbolizē Erevānas pilsētas vecumu. Latvijas pilsoņi uz Armēniju var ceļot bez vīzas.

Dosimies uz skaisto valsti! Iepazīsim, izstaigāsim, izgaršosim, …

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *